GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Stop 10526114
nr 1052 6114
Stop
Ett par, fajans/tenn, höjd: 26 cm
Kondition: slitage, skador
Utrop:
1.000 kr
Såld:
800 kr
måndag 29 augusti 2016
kl 20:15:42
600 kr
600 kr
600 kr (Budbetjänt)
700 kr
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Fajans
Poröst lergods, överdraget med en täckande glasyr, oftast vit tennglasyr.
Firma Svenskt Tenn
Stop
Kondition: slitage, skador
nr 1052 6114
Stop
Kondition: slitage, skador
Utrop: | 1.000 kr |
Såld: | 800 kr |
måndag 29 augusti 2016 |
Tenn
Fajans
Firma Svenskt Tenn
Fajans
Firma Svenskt Tenn